Turul Romaniei – a 51-a editie – etapa 2

Joi – 20 septembrie

Etapa 2 – 162,8 kilometri

SIBIU – BRADU – AVRIG – FĂGĂRAȘ – CODLEA – GHIMBAV – CRISTIAN – RÂȘNOV – POIANA BRAȘOV – BRAȘOV

Daca in prima etapa la start s-au asezat 102 concurenti, a doua etapa a aliniat la start doar 89 de sportivi.

La fel ca in ziua precedenta au fost doua starturi: cel festiv s-a dat din Piata Mica din Sibiu, iar la marginea orasului, chiar pe DN, s-a dat startul tehnic, de pe loc. Inca din primii kilometri am avut 3 evadati, insa plutonul de urmarire a ramas compact pana la kilometrul 130 cand au inceput ruperile de ritm inainte de catararea de categorie A de la Rasnov spre Poiana Brasov.

In toata agitatia cel mai bine s-a comportat Sergei Tvetcov, favoritul nationalei de ciclism a Romaniei, care a accelerat pe urcare, iar in final a castigat etapa, ocazie cu care a intrat si in posesia tricoului galben, al celui mai bun ciclist din tur.

Bucuria a fost mai mare pentru cei care au asteptat sosirea Turului Romaniei in Brasov, in momentul in care au vazut ca pe locul 2 s-a clasat in etapa tot un roman, Emil Dima de la MS Tina Focus. Pe 3 s-a clasat Matia Bais de la Cycling Team Friuli.

Urmeaza a treia etapa. Cea mai lunga: 176,3 kilometri. Poate si cea mai grea. Plecare din Brasov, sosire la Focsani.