Tusnad Drag Cycling Team – aceasta este noua titulatura a singurei echipe continentale din Romania

Sub acest nume vor concura in 2017 sportivii legitimati la clubul din  Miercurea Ciuc. Colaborarea cu Drag a inceput in 2016 iar in acest an ea se consolideaza, numele producatorului bulgar fiind inclus in numele echipei: Tusnad Drag Cycling Team. Acest lucru s-a intamplat absolut firesc in contextul unei colaborari foarte bune in sezonul trecut.

Lansarea oficiala a echipei va avea loc vineri 31 martie 2017 la ora 18:00 la standul Drag din cadrul Salonului Bicicletei. Bike FM va fi acolo! 

Iata de unde a inceput totul:

” Clubul Sportiv Intersport din Miercurea Ciuc a fost infiintat de catre Novak Carol Eduard, care de la varsta de 6 ani este sportiv. Cariera lui de patinator de viteza s-a oprit dupa un accident de masina, care a pus capat in cateva secunde unei cariere de 11 de ani petrecuti pe gheata. Lipsa labei piciorului drept l-a impiedicat sa fie in continuare patinator profesionist. Insa si dupa accident se gandea la o cariera sportiva, deoarece pentru el sportul insemna viata, iar in 2004 a hotarat infiintarea unui club sportiv pentru ciclism. Pe langa infiintarea clubului, a organizat primul concurs de maraton pentru ciclisti (Maratonul Muntii Ciucului) si primul concurs international (UCI) din tara (Cycling Tour of Szeklerland).

Initial membrii echipei erau prietenii apropiati al lui Ede si cei mai buni ciclisti, atat din orasul lui natal, Miercurea Ciuc, cat si ciclisti din orasele din judetul Harghita. Echipa a avut evolutie de la an la an si in anul 2006 echipa a devenit una continentala. Din acel an Tusnad Cycling Team este singura echipa continentala din Romania. Numele echipei provine de la numele sponsorului principal, Apemin Tusnad SA.

Aceasta este prima ocazie cand un producator de biciclete, DRAG, devine cosponsorul echipei si ofera 30 de biciclete pentru formarea profesionala a copiilor.

Pentru a creste valoarea echipei, am adus stranieri. Prima data am avut ciclisti din Slovenia, insa dupa aceea am avut ciclisti din diferite tari, care au ajutat echipa TCT la dezvoltare atat pe plan profesional, cat si sportiv, iar acest lucru s-a vazut in rezultatele obtinute pe plan intern si international.

Sportivii Tusnad Cycling Team (2009-2016)

Echipa noastra este una profesionista si pe langa asta este caracterizata si ca o echipa cu o stare de spirit foarte buna. Sportivii care au concurat in echipa noastra au ramas cu amintirile si anii petrecuti la TCT si deseori se intalnesc fosti coechipieri cu actuala echipa. Cel mai de succes an al echipei a fost fara indoiala 2012, cand fondatorul echipei, Novak Carol Eduard a indeplinit visul: a castigat medalia de aur la Jocurile Paralimpice din Londra, iar echipa TCT a obtinut rezultate exceptionale pe plan intern si international, clasandu-se de mai multe ori pe un loc pe podium. In anul 2012 echipa s-a clasat pe locul 33 in clasamentul Europe Tour gratie rezultatelor obtinute, clasandu-se inaintea echipelor cu o traditie mult mai mare.”

Sportivii Tusnad Drag Cycling Team in 2017

Iata si o parte dintre cele mai bune rezultate obtinute pana in prezent de ciclistii legitimati la Miercurea Ciuc:

” Aceste rezultate au dat un avant sportului cu pedale in Harghita, copiii fiind motivati de rezultatele echipei, iar noi am realizat ca este necesara infintarea unei sectii pentru juniori. Am realizat inca o premiera pe tara: pana atunci limita de varsta pentru a incepe ciclismul era de 14 de ani, insa la noi au inceput cariera sportiva copii de la 6-8 ani. In anul 2014 am avut 5 copii in echipa, iar dupa un an am avut 14 membri in echipa de copii.”

Asa a aparut Academia Novak care si-a propus o serie de obiective indraznete:

” Academia isi va incepe activitatea cu 30 de copii. Conducerea academiei asteapta la inscrieri copii cu varste intre 8 si 10 ani. Planul academiei de a forma sportivi profesionisti este de 12 ani, deoarece pentru a forma un sportiv de performanta de la o varsta frageda sunt necesari exact 12 ani. Acesti 12 ani includ trei cicluri olimpice, timp in care cei care incep cursurile academiei vor capata experienta necesara pentru a participa la cea mai dorita competitie din viata unui sportiv. Obiectivele includ si participarea sportivilor la concursuri, atat cele nationale si internationale din tara si strainatate, cat si la Campionate Europene si Mondiale, de unde speram sa se intoarca cu rezultate cat mai bune. Sportivii academiei Novak vor fi pregatiti nu numai pe plan sportiv, ci si pe plan social si mental cu ajutorul unor experti specializati. Copiii vor fi pregatiti pentru mentinerea unei vieti sanatoase. De asemenea vor fi ajutati sa dobandeasca cunostinte de nutritie, cum sa se pregateasca atat fizic cat si psihic la antrenamente si concursuri.

Pregatirea necesara si antrenamentele vor aduce rezultatele scontate, iar pregatirea profesionala va ajuta sportivii sa-si realizeze visul de a ocupa in concursurile nationale si internationale un loc pe podium. Obiectivul academiei este formarea copiilor, care sa devina ciclisti de talie mondiala, sa devina olimpici. Planul nostru este pe trei cicluri olimpice (12 ani). In acest timp, pe langa educarea sportiva a copiilor, ei vor fii pregatiti pentru mentinerea unei vieti sanatoase cu ajutorul unor persoane specializate.

Proiectul pe langa educatia copiilor va da un avant sportului cu pedale si prin care generatia de viitor va avea sansa de a primi o educatie corecta. Totodata, copiii vor avea sansa de a invata spiritul sportiv competitiv cu ajutorul caruia isi vor putea indeplini visele.

Ciclismul in general ii invata pe sportivi respectul fata de colegi si in general fata de oameni, iar fair-play-ul pe care copiii il invata va avea un impact asupra relatiilor de mai tarziu. Sportul faciliteaza disciplina, respectul fata de oameni, spiritul de sportivitate, ceea ce ajuta la o pozitie mai buna si stabilita in societate.

Ciclismul este un sport tehnic si din acest motiv rezultatele depind mult si de echipamentul sportiv folosit de ciclisti. Din acest motiv managementul echipei a decis sa aleaga o marca de bicicleta renumita si de mare prestigiu pe nume DRAG.

In zilele noastre cadrele de biciclete sunt facute din carbon, iar echipamentele ofera ciclistilor o protectie mai buna. Viitorii sportivi ai Academiei vor primi toate echipamentele – incepand cu biciclete, pantofi speciali pentru ciclism, imbracaminte, casca de protectie, etc – de la Academie.

In cadrul Academiei Novak – care este unica in Europa de Est – va activa o echipa profesionista pentru pregatirea sportivilor.

Obiectivul infintarii Academiei este cresterea sportivilor profesionisti. Munca personalului Academiei are ca obiectiv dezvoltarea copiilor pe plan sportiv, cat si formarea lor profesionista. Proiectarea si coordonarea pregatirilor va fi facuta de un antrenor renumit in ciclism, iar copiii vor avea un plan de pregatire specific varstei lor. Proiectul de antrenamente va fi realizata sistematic, iar obiectivul final va fi atat participarea, cat si ocuparea unui loc fruntas in concursurile interne si internationale, iar la final participarea la olimpiade!

Antrenamentele corespunzatoare sunt un lucru fundamental, iar concursurile dau experienta necesara pentru un sportiv la care se pot invata si tehnicile necesare unui ciclist. Antrenorii vor monitoriza lunar evolutia sportivului, iar dupa aflarea rezultatelor de la teste, vor alcatui echipa care va participa la urmatorul concurs. “

Calendar competitional pentru sezonul 2017

” Dezvoltarea ciclismului va fi una dintre responsabilitatile noastre sociale, de aceea Academia va organiza evenimente cu care va promova sportul cu pedale, dar si ciclismul in sine, prin care vrem sa promovam mentinerea unei vieti sanatoase atat in randul copiilor, cat si al adultilor. Totodata vrem sa acordam si sponsorilor nostri o oportunitate pentru prezentarea firmelor lor in cadrul unor activitati comune cu academia.”

Felicitari, Tusnad Drag Cycling Team! Va dorim mult succes, picioare puternice, strategii perfecte si un sezon extraordinar.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *