XCO Zone – Gold Rush Stage – prima etapa din Campionatul Dobrogean de MTB si-a desemnat castigatorul

Pe langa faptul ca s-a bucurat de un traseu de XCO foarte bine amenajat de cei din Asociatia Explorer, Bogdan Dumitru de la Focus FreeRider a si castigat prima etapa a Campionatului Dobrogean de MTB.

Sosit inca de vineri la Somova, cu o zi inainte de concurs, alaturi de colegul sau de echipa, Marc Sandu, au avut timp sa-si faca acomodarea si sa evalueze traseul care n-a fost nici pe departe unul usor. Asta a fost si ideea inca de la inceput a organizatorilor, sa amenajeze un traseu tehnic pentru a-i determina pe concurenti sa-si puna la incercare abilitatile de mountain bike-ri.

13071712_1146147182084004_5782949410913668032_o

Ziua de 23 aprilie a fost perfecta din toate punctele de vedere pentru organizarea unui concurs de MTB in Dobrogea. In aceasta perioada a anului poti descoperi peisaje extraordinare in Dobrogea. Iar cand verdele crud se impleteste cu maroniul auriu al stancilor si pietrelor, si totul este framantat de razele unui soare corpolent, ai toate atuurile pentru a te bucura de o zi perfecta de mountain bike. Concurentii aliniati la start au avut de parcurs cate 5 tururi. Fiecare tur masoara 4,5 kilometri cu o diferenta de nivel de aproximativ 150 de metri. N-a fost usor pentru nimeni dar cu siguranta a fost frumos pentru toata lumea.

Atmosfera in care s-a desfasurat prima etapa a Campionatului Dobrogean de MTB a fost una familiara, asa cum sunt de altfel toate evenimentele organizate de Asociatia Explorer – filiala Tulcea.

Cea mai buna clasare a reusit-o, dupa cum va spuneam inca de la inceputul acestui articol, Bogdan Dumitru. A fost urmat de colegul sau de echipa, Marc Sandu si de Marian Oancea de la Explorer MTB Team.

13047988_1146081842090538_2923337015367140688_o

Felicitari pentru implicare partenerilor evenimentului: Bellotto, BikeHouse, Imprimex, Artis Design, Ursus Cooler si Maus Bike.

A doua etapa a Campionatului Dobrogean de MTB va avea loc pe 21 mai 2016. Detalii si actualizari gasiti pe evenimentul de pe Facebook si pe site-ul oficial al competitiei.

Va prezentam mai jos cateva imagini din cadrul primei etape a Campionatului Dobrogean de MTB, XCO Zone – Gold Rush Stage.